Skip to content
CZASZKA.NET

Kaplica czaszek w Kutna Hora 2021

27 October 2019

Jednym z najciekawszych,a zarazem mistycznych miejsc w Czechach jest kostnica niedaleko Kutnej Hory. Kaplica czaszek ( Kostnice Sedlec) to mała średniowieczna kaplica, która znajduje się pod kościołem przy Cmentarzu Wszystkich Świętych w Sedlcu, koło Kutnej Hory. Odwiedzających kaplicę zadziwi jej niezwykły wystrój, na który składają się świeczniki, herby, żyrandole, piramidy, krzyże czy kielichy ułożone z ponad 40 000 ludzkich kości.

kutna hora

Historia kaplicy sięga roku 1278 kiedy to Henryk, opat klasztoru Zakonu Cystern Sedleckich, został wysłany do Ziemi Świętej przez króla Czech Ottokara II. W czasie podróży powrotnej w 1278r. zabrał z Golgoty niewielką ilość ziemi świętej, ktorą następnie rozsypał na cmentarz opactwa . Dzięki temu aktowi miejsce to zyskało na sławie i cmentarz Sedlec stał się jednym z najbardziej pożądanych miejsc pochówku w Europie Środkowej.W 1318 roku wybuchła epidemia czarnej dżumy i pochowano tam tysiące ludzi. Po wojnach husyckich cmentarz musiał zostać znacznie powiększony.

kutna hora front

W czasach jezuickich kaplicy używano jako jako oratorium. Po zniesieniu zakonu w 1773 r. kaplica miała wielu właścicieli,i wykorzystywano ją w różny sposob np. jako warsztat, gdzie konstruowano organy, czy jako magazyn produktów młynarskich.

W roku 1870 rodzina Schwarzenbergów zatrudniła rzeźbiarza o imieniu František Rint do uporządkowania ogromnej ilości znajdujących się w kaplicy kości.

Do kaplicy można wejsc z dwóch stron . Zaraz po lewej stronie znajduje się kasa biletowa, gdzie rownież dostaniemy broszurę z informacją na temat tego miejsca. Następnie, aby dostać się do serca kostnicy trzeba zejść szerokimi schodami , ale już przy wejściu widać cały sufit i ściany pokryte kośćmi.

Przy wejściu po prawej stronie widnieje podpis autora kaplicy (F.Rint) i rok ukończenia jego pracy 1870. Oczywiście napis również jest wykonany z kości. W kaplicy znajdują się między innymi girlandy, świeczniki, czy herb rodziny Schwarzenbergów, ale największe wrażenie robi ogromny świecznik, ponieważ wydaje się, że do jego konstrukcji zostały wykorzystane wszystkie kości ludzkiego ciała.

Kutna Hora, Godziny otwarcia i czas trwania wizyty

Godziny otwarcia w 2019 r.:

od listopada do lutego: 9h -17h

od kwietnia do września: 9h – 18h

październik i marzec: de 9h – 17h

Nieczynne: 24 grudnia

Czas trwania wizyty to około 30 minut, wystarczy żeby zapoznać się ze wszystkimi detalami kaplicy.

Kutna hora, Ceny biletów w 2019 r.

Dorośli : 90 CZK (ok.15 zł)

Studenci i dzieci (od 6 do 15 lat), niepełnosprawni i osoby powyżej lat 65: 60 CZK (ok. 10 zł)

Dzieci poniżej 6 lat: gratis

Strona internetowa : https://www.sedlec.info/en/ossuary/

kutna hora inside