Skip to content
CZASZKA.NET

CZASZKA MEKSYKAŃSKA 2023

27 October 2019

Symbol: CZASZKA MEKSYKAŃSKA

Czaszki meksykańskie mają związek z obchodzeniem święta zmarłych w Meksyku. Jest to jedno z najdziwniejszych i najhuczniej obchodzonych świąt zmarłych na całym świecie. Symbol czaszki meksykańskiej jest rownież wykorzystywany w wielu krajach europejskich, latynoamerykanskich, jak i w USA w czasie Halloween.

Historia czaszki meksykańskiej

Wszystko zaczęło się od rysunku znanego karykaturzysty Jose Guadalupe Posada, który jako pierwszy namalowal czaszke meksykańską, znana także pod nazwą Catrina. Celem jego obrazu  była krytyka złych obyczajów rodowitych meksykańczyków, którzy probówali upodabniać się do europejczyków, aby odróżnic się od lokalnych mieszkanców.  Miało to miejsce w czasie rządów Benito Juareza.

Na początku czaszkę meksykańską nazywano Calavera garbanzera. Garbanceros (sprzedawcy ciecierzycy) byli to rodzimi mieszkańcy Meksyku, którzy porzucili handel kukurydzą i zajęli się sprzedażą ciecierzycy, podając się za sprzedawców hiszpańskich i francuskich.

Dla meksykańczyków było to obraźliwe, poczuli się przez nich zdradzeni i wyśmiani. Zaczęły powstawać teksty, w których widoczne było niezadowolenie klasy średniej z sytuacji w państwie. Teksty te były sarkastyczne, wyśmiewały osoby uprzywilejowane ekonomicznie. Były w nich zawarte rysunki czaszek i szkieletów ubranych w eleganckie garnitury, które były przedstawione  na eleganckich przyjęciach wzorowanych na te we Francji.

Następnie w latach 50 XX wieku malarz Diego Rivera stworzył dzieło pod tytułem Marzenie o niedzielnym popołudniu w Almeda Central. To własnie on nadal nazwę catrina czaszce meksykańskiej. Mimo to jej znaczenie się nie zmieniło, odnosi się do osoby ubranej w oscentacyjny, wyróżniający się sposób, która, mimo że jest  modnie ubrana, to brakuje jej pieniędzy na podstawowe potrzeby, na przykład na jedzenie.

W roku 1960 w Veracruz pojawia się postac Santa Muerte, która przypomina Matkę Boską chrzescijańską, ale zamiast twarzy ma czaszkę meksykańską. Wielu ludzi zwracało się do niej z prośbą o zdrowie, miłoć czy pieniądze, co było potępiane przez katolików, którzy uważali Santa Muerte za symbol mrocznych rytuałów i jako obrazę dla religii chrzescijańskiej. 

Świętowanie dnia zmarlych w Meksyku i jego związek z czaszką meksykańską.

 

Tradycją w Meksyku jest huczne świętowanie świeta zmarłych i czaszka meksykańska, Catrina, jako wyraz artystyczny pomogła wielu meksykańczykom pokonać strach przed śmiercią.

Kobiety się przebierają i robią makijaż jak catrina. Na twarzy malują sobie czaszkę, w bardzo jaskrawych i żywych kolorach. W rezultacie moga być one prezentowane na różne sposoby: jako psotna i zalotna w celu uwodzenia śmiertelników z zamiarem przyciągnięcia ich do ich fatalnego przeznaczenia, inne są przedstawiane w satyryczny i zabawny sposób, pokazując śmierci, że się jej nie boją. Najbardziej widoczna jest ta ostatnia wersja, ponieważ meksykańczycy od małego są oswajani ze śmiercią i wiedzą, że jest ona ostanim krokiem w naszym istnieniu i nie należy jej się bać i przyjmują ją ze spokojem.

Co ciekawe, kolory czaszek nie są przypadkowe i każdy z nich ma znaczenie mistyczne. Jak na przykład kolor czerwony, który odnosi się do koloru krwi, czy kolor czarny nawiązujący do stosunku śmierci z ziemią.

Należy też wspomnieć, że meskykańczycy obdarzają zmarłych opieką i w dniu świeta zmarłych przynoszą im przedmioty, które najbardziej lubili za życia, takie jak ulubiona muzyka, potrawy, czy stroje. 

Czas spędzony na cmentarzu ma niepowtarzalną radosną atmosfere.

Znaczenie czaszki  meskykańskiej

Czaszka meksykańska jest związana z radosnym obchodzeniem święta zmarłych w Meksyku, symbolizuje kontakt między światem zmarłych a żywymi. Jest ona bardzo zakorzeniona w tradycji meksykańskiej i festiwal dnia zmarlych otrzymał nagrodę UNESCO jako arcydzieło niematrialnego dobra ludzkości. Symblo czaszki meksykańskiej jest coraz bardziej popularny na całym swiecie, dlatego łatwo jest znaleźć  artykuly z jej podobizną, szczegolnie popularne staja się w aranżacji wnętrz.

 

W tym filmie krok po kroku widać cały proces, dzięki czemu można zrobić tradycyjną glinianą czaszkę z Meksyku:

https://www.youtube.com/watch?v=_qt9QwmenMY